Instagram, gelen güncellemeleriyle adından en çok söz ettiren sosyal medya platformlarından biri. Her geçen gün yeni bir güncellemeyle bizleri şaşırtmaya devam eden Instagram’ın en son gelen güncellemesinde; artık takip listelerini “En az etkileşimde bulundukların” ve “Akışta en çok gösterilenler” olarak iki kategoride görebiliyoruz. Ayrıca artık takip ettiklerimizi; “En eski” ve “En yeni” oluşuna göre de sıralayabiliyoruz. Bu sıralama uzun bir süre önce bazı kullanıcılara sunulmuş olsa da pek çok kişide henüz yoktu. Bu yeni gelen özellikler sayesinde en az etkileşim kurduğunuz hesapları kolayca takipten çıkarabilirsiniz. Ana sayfanızda çok fazla yer işgal ettiğini gördüğünüz hesapları da kolayca takipten çıkabilirsiniz, tercih sizin.

10 yaşına girecek olan ve 1 milyar kullanıcıyı aşan Instagram, uzun süreli kullanıcılarda uygulamayı daha kullanışlı hale getirmek için bu tarz güncellemeleri sık sık yapmakta. Birkaç sene önceki Instagram ile yeni Instagram’ı kıyaslarsanız, sayamayacağınız kadar çok yeni özellikler gelmiş olup, kullanım kolaylığı iyice artmıştır.

2010 yılında bir iPhone uygulaması olarak piyasaya sürülen Instagram, zamanla büyük bir popülerliğe ulaşmış ve 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyon dolara satın alınmıştır. Satın alındığı dönem sadece 30 milyon kullanıcısı vardı. Peki, bu kadar gelişmesinin sebebi nedir sizce? Elbette sürekli bir değişim halinde olması ve yeniliğe ayak uydurmaktan ziyade, yeniliğin ta kendisi olması! Biz şu anda bu blog yazısını yazarken ya da siz şu an bu yazıyı okurken bile Instagram’a yeni bir özellik gelmiş olabilir.

Kullanıcıların sürekli şikayet ettiği bazı eksiklikler de var elbette. Örneğin, kaydırmalı fotoğraf paylaşıldığında sonradan içlerinden birini bile silememek ya da hikayelerde ilk başta görünen kişilerin neye göre belirlendiğini bilememek gibi kullanıcılar tarafından sık dile getirilen eleştiriler var. Fakat senelerdir dillerden düşmeyen bu eleştirileri Instagram pek dikkate alıyor gibi görünmüyor. Yine de kabul edelim ya da etmeyelim, Instagram senelerdir bizlere en iyi düzeyde kullanıcı deneyimi yaşatmak için sürekli bir gelişim halinde.

Bu son güncelleme bazılarının hoşuna gitse de, bazıları tarafından ortalığı karıştırdığını öne sürüldü. Karar sizin…

Editör

Yoruma kapalıdır.