Günümüz dünyasında sosyal medya adeta vazgeçilmez bir parçamız haline geldi. Durum böyle olunca markalar da sosyal medyada yer almaya başladı. Bazı markalar bu mecralara gereken önemi göstererek oldukça hızlı bir şekilde büyüdü ve markasına değer kattı. Ancak sosyal medyanın önemini fark edemeyen ya da görece geç fark eden markalar bu ivmeli büyümenin gerisinde kaldı. Markalar için sosyal medya neden önemlidir?

Akıllı telefonların hayatımızın her anını kapsamasıyla birlikte sosyal medya da hayatımızın tamamında yer almaya başladı. Öyle ki sabah uyanır uyanmaz ya da gece uyumadan önce rutinlerimiz arasında sosyal medyada gezinmek yerini aldı. Bunun dışında güncel haberleri öğrenmek ve haberleşme de işin içine girince akıllı telefonlarla aramızda ciddi bir bağlılık oluştu. Peki, ama markalar sosyal medyada neden olmalı, bunun markalar için avantajı nedir?

Yeni müşterilere ulaşmak

2019 verilerine göre dünyada sosyal medya kullanımı 3.48 milyar yani toplam nüfusun %48’i sosyal medya kullanıyor. Bu durum da markaların yeni müşterilere ulaşmasını kolaylaştıran etmenlerin başında geliyor. Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak müşteri potansiyelini arttırabilmek markalar için sosyal medyanın en önemli avantajlarından biri.

Mevcut müşterilerle iletişim halinde olmak

Markaların sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaları yeni müşterilerinin haricinde mevcut müşterileri ile de kolaylıkla iletişim kurmalarını sağlar. Örneğin müşterilerine özel indirim ya da kampanya yapabilir bunu da oldukça geniş bir kitleye maliyetsiz ve hızlı bir şekilde duyurabilir. Aynı zamanda müşterilerin yaşadıkları sorunlara, önerilerine ya da sorularına hızla yanıt verebilir hale gelir. Bu da müşteri bağlılığını arttırmak için oldukça önemli bir durumdur.

Marka itibar yönetimi

Markalar sosyal medyayı kullanarak müşterilerinin veya diğer insanların markası hakkındaki görüşlerini öğrenebilir. Dolayısıyla itibar yönetimini oldukça kolaylaştırmış olur. Verdiği hizmetten memnun kalmayan müşterilerin sorununa daha kısa sürede çözüm bulabilir bu da marka hakkında olumsuz görüşlerin yayılma ihtimalini oldukça düşürür.

Düşük reklam maliyeti

Sosyal medya platformları diğer mecralara göre reklam maliyeti olarak daha düşüktür. Bu sayede daha düşük reklam bütçeleri ile daha fazla kişiye ulaşmak mümkündür. Bu sayede marka bilinirliğini arttırabilir, markanızın istediğiniz konumda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek sosyal medya yönetimi ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi teklifi almak için tıklayınız.

Editör

Bir Yorum yaz